piątek, 27 sierpnia 2021

Jak i czym odnawiam meble ogrodowe?

Jestem uzależniona od odnawiania mebli i meble ogrodowe nie są tu wyjątkiem :) I chociaż wszyscy marzymy o meblach zewnętrznych , które są "bezobsługowe", znoszą i słońce o deszcz i wyglądaj ekstra po paru latach- to takich mebli nie ma. Tylko meble odpowiednio konserwowane i przechowywane będą nam służyć długie lata. I o tym właśnie jest ten post - pochwała mebli z naturalnych materiałów, bo te odpowiednio traktowane będą długo ładne. I maja same zalety, są eko to znaczy biodegradowalne  i w zasadzie nie są droższe niż np. popularne meble z techno-rattanu.

 Zachłysnęliśmy się niestety "niezniszczalnością" mebli technorattanowych i ich prostą formą ale grupy ogrodnicze są pełne wołania o rady co zrobić ze sparciałym popękanym plastikowym oplotem na rdzewiejącym stelażu typu "jak to uratować?" 

Nie da się ich uratować, bo nie dają rady- narażone na pełne słońce parcieją i płowieją a stelaże rdzewieją od wilgoci. Wielkogabarytowe meble za kilka tysięcy po 2 sezonach lądują na śmietniku i nie są biodegradowalne!

Dla tego właśnie wybieram używane meble z drewna, wikliny czy rattanu. Huśtawka ze zdjęcia ma ponad 12 lat. Najpierw była tylko zabezpieczona olejem w naturalnym kolorze, potem po chyba 5 latach została pierwszy raz pomalowana farbą na bazie oleju lnianego Farba Allback, kolor Szałwia Od tej pory była odświeżana jedną warstwą farby 1 raz. W tym roku jak pogoda pozwoli odświeżę kolejny raz górną belkę i elementy siedziska, bo one najbardziej są narażone na warunki atmosferyczne.
W ubiegłym roku w końcu znalazłam czas na pomalowanie nowych - starych krzeseł upolowanych na targu staroci. Pomalowałam je również farbą z olejem lnianym, tym razem Paint Eco,  kolor Porost , bo olej lniany w niej zawarty nawilża sploty, lekko je skleja i dobrze zabezpiecza przed wilgocią. Pewnie będę musiała odświeżyć w przyszłym roku siedziska. To godzinka pracy ale meble konserwowane systematycznie będą dłuuuuugo nam służyć :) A w tym roku dokupiłam sobie na olx stół, był brązowy, miał plamy na blacie i wymagał trochę troski. Blat oszlifował mój M, potem blat został zaolejowany a podstawa pomalowania farbą Paint Eco. Całość Stół i krzesła kupione jako używane plus farba i olej kosztowały mnie jakieś 550 zł. To chyba niewiele. 






Ten fotel odnawiałam na prośbę znajomej. Kolor czekoladowy, farba kryjąca Allback - na bazie oleju lnianego. Myślę,  że się udało. Wystarczy Go odpowiednio przechowywać w zimie i konserwować. Ja swoje meble malowane farbami z olejem lnianym, konserwuję co ok. 3 lata- wystarczy wtedy uzupełnić jedna warstwę  tej samej farby, po wcześniejszym umyciu mebla. Zawsze kupuję więcej farby, aby mieć na konserwację. Zaletą tych farb jest to- że się nie starzeją. Należy porządnie zamknąć opakowanie, bez dostępu powietrza.




To typowy fotel rattanowy z meblowej sieciówki. Kupiliśmy go ponad 13 lat temu na balkon, kiedy jeszcze  mieszkaliśmy w bloku. Potem kilka lat stały u nas na tarasie w domu, zostały tylko zaolejowane, ale wilgoć i słońce na zmianę zrobiły swoje - fotele wyglądały fatalnie ale rattan był względnie cały. Po pomalowaniu farbą Allback z olejem lnianym, kolor Szałwia  - posłużyły nam jeszcze kolejne 5 lat. Popękały w ubiegłym roku.




Te białe meble służyły nam po odnowieniu jeszcze przez 5 lat, do ubiegłego roku.

A teraz podstawy przygotowania do malowania  mebla z drewna, rattanu lub wikliny. 

- w zależności od stanu starych powłok farby czy lakieru, ja najpierw myję myjką ciśnieniową o niezbyt silnym strumieniu. Resztki łuszczącej sie farby odpadną. Te resztki farby, które zostaną- po wyschnięciu mebla- czyszczę ostrą stroną zmywaczka gąbkowego (takiego do mycia naczyń) lub niezbyt twardą szczotką- odradzam przy wiklinie i rattanie szczotki druciane- mogą uszkodzić sploty.

- ponownie spłukujemy lub odkurzamy meble z pyłu.

- ja maluje rattan i wiklinę pędzlem- ponieważ farby z olejem lnianym są bardzo gęste i raczej malowanie nimi przypomina bardziej smarowanie. Pozwala to też na kontrowanie grubości nakładanej farby - pierwsza powinna być jak najcieńsza. Dlaczego??  Bo nałożona za grubo może długo się lepić! To jest specyficzny rodzaj farby a olej lniany potrzebuje czasu by się wchłonąć i wyschnąć. Długi czas schnięcia to dla niektórych wada, dla mnie to nie ma znaczenia a zaletą jest to,  że farba jest w 100% naturalna, olej doskonale zabezpiecza meble no i ma moje ulubione kolory:)  

Jeśli chcecie użyć farb akrylowych - wodnych dedykowanych do malowania mebli ogrodowych to oczywiście też możecie. Przygotowanie mebli jest takie samo.
 Jednak trwałość tych farb wypróbowałam na jednym komplecie z wikliny i po dwóch sezonach zaczęła się łuszczyć a meble pomalowane na biało wyglądały fatalnie. Faktem jest, że u mnie wszystkie meble stały cały sezon na zewnątrz bez zadaszenia. Dopiero na jesieni były chowane. Więc pewnie to moja subiektywna ocena.
Mam nadzieję, że Was zmotywowałam do własnych prób odnawiania mebli i doceniania tego, co naturalne.

To pędzle w dłoń!

16 komentarzy :

  1. Powiem Ci Kochana moja,ze nie ma nic ponad meble z wikliny czy rattanu:)))U mnie na balkonie trwały pare lat,nie chowane,bo nie było gdzie,co roku szorowane wodą z mydłem,a potem malowane farbą w spreyu,albo pędzlem:))))aż do całkowitego "zajechania".Dziś mam leżaki z jakiegoś odpornego materiału i nie moge narzekać ,bo to prezent:)))ale po cichu marzę,że się rozlecą (bo autentycznie są nietrwałe,moje dziecko już trzy razy swoje reklamowało),więc jesli będą łaskawe i sie rozpadna po okresie reklamacji to następne będa wiklinowe,bo takie było moje marzenie,ale z prezentami od dzieci się nie dyskutuje:)))))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam takie doświadczenia z meblami:)
    Naturalne da się odnawiać i używać dalej metalowe rdzewieje i die gną, siatkowe oploty pękają. Polska wiklina dobrze znosi nasz klimat odpowiednio konserwowana i jest taka swojska, pięknie się komponuje z dekoracjami ogrodowymi i dobrze wygląda w każdym kolorze

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja widziałam taki "myk" z odnawianiem jasnego mebla z drewna. Gość malował go...zwykłą czarną mocną kawą. Ciekawa jestem czy to byłoby trwałe rozwiązanie?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ładny ogród. Ciekaw jestem jak będą wyglądać pomalowane meble rattanowe? Mam takie krzesło w kolorze naturalnego rattanu i chciałbym je przemalować na czarno...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie stoi na przeszkodzie by je pomalować na czarno. Polecam albo farbe akrylową do mebli zewnętrznych, lub zwykła akrylowa do drewna plus lakier akrylowy w sprayu. Jakis czas powinny wytrzymać. Może Pan tez sprawdzic na www.agohome.pl czy jest kolor czarny farny na bazie oleju nianego.

      Usuń
  5. Super pomysł! Na pewno spróbuję takiego odnowienia mebli w ogrodzie :) Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy wpis o odnawianiu mebli ogrodowych - na pewno chętnie wrócę do niego wiosną, kiedy meble będą po kolejnym zimowym sezonie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj. Trafiłam tutaj zupełnie przypadkowo ale już widzę, że mamy wiele wspólnych pasji👍
    Praktycznie wszystkie meble w domu odnowilam sama, a ogród to również moja wielka zajawka.
    Twoje mebelki wyszły super🙂

    OdpowiedzUsuń
  8. Pięknie to wyszło. Ja mam stare meble wiklinowe po babci mojego męża i też będę je odnawiac na wiosnę Myslę, że będą idealnie pasowac na nasz taras w nowym domu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Od razu widać, że odnawianie mebli to Pani wielka pasja i bardzo się cieszę, że zaraża Pani tym innych. Ja sama teraz na wiosnę chcę zrobić meble wykorzystując do tego stare, lekko zniszczone drewniane elementy. Szwagier np. wymienia blat w kuchni zrobiony z litego drewna - który posłuży mi za blat do stolika ;) Mam nadzieję, że wyjdzie chociaż w połowie tak ładnie, jak sobie to wyobrażam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety ja nie mam czasu na takie prace i również chciałam mieć u siebie fajne meble ogrodowe. Jednak jak się okazało to właśnie w sklepie https://ogrodolandia.pl/ jest ich całą masa i na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie wyjątkowego.

    OdpowiedzUsuń
  11. Te piękne białe krzesła wraz ze stolikiem wyglądają nieziemsko.

    OdpowiedzUsuń
  12. Oprócz mebli ogrodowych w ogrodzie bardzo istotne są rośliny. Dlatego musimy też pamiętać o ich opryskach.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ostatnio zastanawiałem się nad wyborem mebli na mój taras i muszę przyznać, że wybór mebli aluminiowych i drewnianych to świetna opcja dla każdego, kto ceni sobie trwałość i estetykę. Znalazłem bardzo interesujący artykuł na ten temat, który dokładnie omawia zalety i wady obu materiałów https://www.naszpowiat.pl/artykul-4media/25052,jak-wybrac-najlepsze-meble-aluminiowe-i-drewniane-na-taras. Po przeczytaniu zdecydowałem się na zakup kompletu drewnianych mebli, które idealnie komponują się z naturalnym otoczeniem mojego ogrodu. Polecam wszystkim, którzy szukają mebli na taras, aby zwrócili uwagę na jakość wykonania i trwałość materiałów.

    OdpowiedzUsuń
  14. Przywitaj słońce w wygodnym stylu z naszymi meblami ogrodowymi. Elegancja, funkcjonalność i trwałość - wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć oazę spokoju w swoim ogrodzie. Odpocznij w komfortowych warunkach na świeżym powietrzu już dziś! https://ogrod24.com/meble-ogrodowe/krzesla-ogrodowe

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za wizytę u mnie i komentarz :)