poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Doniczkowy post DIY i zaproszenie na Kiermasz

Dziś ciąg dalszy o malowaniu i zdobieniu doniczek. Będą malowane farbą kredową dekorowane szablonem, przecierane farbą kredową i zdobione decoupage. To nie ostatni post o doniczkach bo  pomysłów mi nie brakuje. O doniczkach woskowanych możecie poczytać TUTAJ.
Ja wzięłam na warsztat moje ulubione surowe doniczki ceramiczne oraz jedną pomalowaną wcześniej złotą farbą w sprayu.
Zanim przystąpimy do malowania należy dokładnie umyć doniczkę. Taką doniczkę przecieraną zrobicie przy użyciu zarówno farny kredowej jak i akrylowej. Ja wolę farbę kredową ponieważ w przypadku nałożenia za grubej farby można ja z łatwością zetrzeć.
Doniczka grafitowa z wzorem z szablonu.
Zacznijmy od doniczki, która była wcześniej malowana na złoto jakąś farbą w sprayu.
Na początek trzeba odtłuścić powierzchnie doniczki.
Następnie nakładamy dwie warstwy farby kredowej. W moim przypadku to kolor Black Pearl marki Amazona. Farba schnie bardzo szybko. Po ok. 20 min można nakładać drugą warstwę.

Powierzchnia farby jest dość szorstka więc nakładamy pierwszą cienką warstwę wosku bezbarwnego,  dla utwardzenia całości.  Używamy do tego białej bawełnianej szmatki albo gąbki. Ja tnę gąbkowe zmywaczki  w kawałki . Miękkiej strony używam do woskowania i malowania a szorstkiej do przecierek. Tanio i praktycznie. Po wyschnięciu powierzchnię szlifujemy delikatnie papierem ściernym, suchą ściereczką czyścimy doniczkę z pyłu po szlifowaniu i woskujemy ponownie.
Za pomocą szablonu z wybranym wzorem i wosku nakładamy wzór w wybranym miejscu. Wosk w przeciwieństwie do farby jest gęsty i nie podpływa pod szablon.  Ja wybrałam biały wosk Byta-yta. Woski tej marki mają duży wybór kolorów i są dostępne również w małych opakowaniach. Przy wykonywaniu niewielkich dekoracji można kupić mały słoiczek w wybranym kolorze.

Ponieważ nakładamy szablon na wypukłą powierzchnię to trudno go utrzymać we właściwej pozycji. Ja  przyklejam szablon do doniczki taśmą malarską z jednej strony a drugą trzymam ręką dopasowując do krzywizny doniczki.
Na gąbkę nabieramy wosk i pionowo tapujemy woskiem wzór szablonu. Ważne jest aby nie poruszać gąbką w poziomie aby wzór się nie rozmazał. Wzór może być wyraźny gdy nałożymy równą warstwę koloru. Ja chciałam by był lekko wytarty wiec po wyschnięciu wzoru przetarłam lekko drobnym papierem ściernym.
Kolej na surową doniczkę glinianą. Mam do nich słabość bo świetnie się malują i dają wiele możliwości.
Zrobiłam dwie wersje:
pastelowe z przecieranym dołem i malowanymi otokami

Dół doniczek pomalowałam farbą Amazona w kolorze Off white. Przy wielokrotnym malowaniu glinianych doniczek wpadłam na pomysł "rozmywania" farby na doniczce pędzlem zwilżonym w wodzie. Farba kredowa bardzo szybko schnie na surowej porowatej glinie ponieważ doniczka wchłania wodę z farby. Nakładam parę pociągnięć farby a następnie leciutko zwilżonym pędzlem „rozmazuję” ją dookoła doniczki. Aby pędzel nie był za mokry odsączam nadmiar wody w papierowy ręcznik. Czynność z rozmywaniem wcześniej nałożonej farby powtarzam aż do pokrycia całkowitego doniczki  farbą. To daje efekt lekko startej farby. Obwódki doniczek pomalowałam Amazoną, żółtym CITRON rozbielonym nieco OFF White. Miętowy i różowy zrobiłam sama dodając barwniki.



Rustykalne doniczki z makami
Jeśli chcecie uzyskać mocne przecierki wystarczy pomalować doniczkę jedną warstwą farby kredowej a następnie przecierać ją szmatką zanim zupełnie wyschnie lub po wyschnięciu zrobić przecierki papierem ściernym. 

Na tak przygotowane doniczki nałożyłam metodą decoupage wzór maków. Całość zawoskowałam dwa razy bezbarwnym woskiem
Zrobiłam też dodatkową dekorację w formie drewnianych gąsek. Wystarczy drewniane formatki pomalować farbą kredową, przetrzeć nieci krawędzie i przewiązać im wstążki pasujące do doniczek i mamy uroczą dekorację na balkon lub parapet, na którym ustawiamy donice z roślinkami.
 Zapraszam Was do zabawy w wiosenne malowanie doniczek a jeśli potrzebujecie więcej inspiracji lub chciałybyście kupić takie doniczki, dekoracje czy farby kredowe,  to zapraszam do Pałacu Prymasowskiego w Warszawie na Kiermasz miesięcznika MOJE MIESZKANIE. Będę tam ze swoimi pracami





15 komentarzy :

  1. Dopasowalas post do moich potrzeb:)Wlasnie nakupilam doniczek ceramicznych i natchnelas mnie dobra energia :D
    Dziekuje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie:)
    ciesze się że moje podpowiedzi sie przydają. Chociaż nie jest to porządny kursik "krok po kroku"

    OdpowiedzUsuń
  3. Są wspaniałe, właśnie szukam inspiracji jak ozdobić swoje :)

    Pozdrawiam, Ania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Doniczuszki super....Do zobaczenia na kiermaszu ....Pozdrawiam pa....

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny sposób na wykorzystanie i dekorowanie tak banalnego przedmiotu. Od razu zyskały na urodzie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Każda wersja wygląda świetnie:)

    OdpowiedzUsuń
  7. ta różowa i żółta podobają mi się najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Super pomysł na odnowienie starych doniczek. Pięknie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ewo, Twoje doniczki wyglądają uroczo. A możesz napisać, jak długo wytrzymują w takim stanie? I czy trzymasz je tylko w domu, czy również na dworze? Bo wyciągnęłam ostatnio z piwnicy kilka starych donic i teraz się zastanawiam, co z nimi począć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie doniczki zabezpieczam woskiem, większość w sezonie używam na zewnątrz ale jesienią chowam bo istnieje ryzyko, że wilgoć w ziemi wejdzie porowatą doniczke od środka a mróz spowoduje pęknięcia. Donice mrozoodporne nie popękają ale po kilku sezonach trzeba je znów odnowić.

      Usuń
    2. Aha, rozumiem. Nigdy nie używałam farb kredowych i wosku, stąd moje wątpliwości. O mrozoodporności ceramiki to troszkę wiem. Dziękuję, Ewo, za odpowiedź! :)

      Usuń
  10. Ta w maki skradła moje serce, jest cudna!! Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Super doniczki zrobiłaś :).

    Komplet makowo-gąskowy jest super :).

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za wizytę u mnie i komentarz :)