piątek, 19 września 2014

DIY - szybki wianek z winobluszczu

Przy okazji wycinania nadmiaru pędów winobluszczu zawsze pozostawiam trochę starszych ale elastycznych pędów do plecienia wianków.
Wybieramy pędy, które nie są zielone, obrywamy liście i z długiego pędu robimy obręcz i oplatamy na niej dalszy ciąg pędu. Mocujemy tak aby się nie rozwinął.
 Ja nie używam żadnych drucików do mocowania, po prostu znajduję pomiędzy dwoma oplecionymi pędami miejsce i wsuwam koniec oplatanego pędu. Na początku obręcz jest trochę kanciasta i niezbyt okrągła ale w trakcie oplatania pędy są na tyle elastyczne że można dokonywać poprawek i formować coraz bardziej okrągły wianek:) Moje pierwsze wianki były niezbyt równe ale każdy następny wygląda lepiej, trzeba potrenować.
Dokładamy następne warstwy oplotu.
Można nawijać pędy w tym samym kierunku można też ostatnie dwie opleść w kierunku przeciwnym. Zobaczycie same jak Wam będzie się podobało najbardziej. Nie mam ustalonej ilości pędów, które nawijam, wszystko zależy od ich grubości oraz grubości wianka jaką chcecie uzyskać.
Do gotowej obręczy przyczepiam dekoracje, jakie znajdę w ogrodzie, zielone gałązki świerku, tuję, suszone kwiaty, gałązki irgi z czerwonymi owocami, bluszcz pospolity. Można też posłużyć się sztucznymi kwiatami. Reszta zależy od Waszej pomysłowości.
Mój wianek wyszedł tak:)

A winobluszcz już łapie jesienne kolory


11 komentarzy :

 1. śliczny wianek, z takim talentem to mogłabyś nawet koszyki wyplatać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. u mnie winobluszcz rośnie jak wariat:)) muszę i ja sprawić sobie taki wianek:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale fajny pomysł! Wianek juz taki trochę bozonarodzeniowy wyszedł :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewciu... widzę, że też masz już barwy jesienne...
  winobluszcz bardzo lubię i posadziłam w ubiegłym roku przy domu by oplatał ścianę... uwielbiam takie widoki
  buziaczki

  może i ja zrobię sobie jesienny wianek na drzwi wejściowe ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam i wianki, i bluszcz, i coś jeszcze zielonego więc pomysł na wianek przyda mi się. Twój pięknie wygląda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny - jak wszystko, co spod Twoich rąk wychodzi. :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozdrawiam serdecznie i dużo słoneczka życzę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozdrawia Bujaków i gratuluje tak pomysłu, jak i sposobu. Sprzedane obi przymioty daleko na Podbeskidzie. Więc pielęgnujemy nasz mały winobluszcz z nadzieją, że kiedyś taki wianek będzie na drzwiach naszego domu też...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za wizytę u mnie i komentarz :)